دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی
سال تحصیلی: 1393-94
پایان نامه:
جهت دریافت مدرک کارشناسی ارشد روابط بین الملل
موضوع:
علل شکل گیری داعش در عراق در سال های 2010 تا 2014
نگارش:
محمد نصیر فرهنگیان
هیئت داوران:
استاد راهنما: دکتر آرمین امینی
استاد مشاور: میر ابراهیم صدیق
استاد داور: دکتر محمد صادق زکیخانی
زمستان -94
1-1 مقدمه:4
2-1 بیان مسئله4
3-1 سوال اصلی:6
1-4 فرضیه اصلی:6
1-4 متغیرها:6
1-5 سوالات فرعی:7
1-6 هدف پژوهش ، اهمیت و ضرورت آن:7
1-7 پیشینه تحقیق:7
1-8 تعریف مفاهیم:9
1-8-1 گروه تروریستی داعش:9
1-9 روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:16
1-10 موانع پیش روی تحقیق:17
فصل دوم:18
ادبیات نظری تروریسم18
2-1 مقدمه:19
2-2-تروریسم و تعاریف آن25
2-3-تعریف مفهومی تروریسم26
2-4 -شیوه¬ها و اهداف27
2-5 دلایل بروز تروریسم29
2-6 ریشه¬های بروز تروریسم31
2-6-1 ریشه¬های اقتصادی32
2-6-2 ریشه¬های روانی34
2-6-3 ریشه¬های سیاسی35
2-6-4 ریشه¬های ایدئولوژیک و دینی36
فصل سوم :43
تاریخچه شکل گیری گروه داعش43
3-1 مقدمه:44
3-2 تاریخچه:45
3-3 باورها و اندیشه ها:50
3-4 جغرافیای حضور داعش در سال 2014 :52
3-5 واکنش سران کشورها به داعش:52
3-6 واکنش نظام بین الملل به جایگاه داعش:53
3-7 کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و داعش:55
فصل چهارم:67
سیر تکوین داعش در عراق از ابتدا تا کنون67
1-4 مقدمه:68
4-2 تاریخچه شکل گیری:69
4-3 زمینه ها و علل تهاجم داعش به عراق:71
4-4 علل تصرف زودهنگام شهرهای بزرگ عراق:73
4-5 مواضع دولت،گروه ها و شخصیت های کشور عراق:75
4-6 مواضع دولت¬ها و شخصیت¬های خارجی:76
4-7 نقش عربستان سعودی در بحران عراق:81
4-8 پشت پرده فعالیت های داعش:82
4-9 نقش دراویش نقشبندی و فرمانده بعثی در اشغال موصل:83
4-10 جذب نیرو گروه تروریستی داعش از شبکه های اجتماعی:85
4-11 تشکیلات اداری داعش:88
4- 12 نظام حکومتی داعش:89
4- 13 قوه قضائیه داعش:89
4-14 قوه مقننه داعش:89
4-15 قوه مجریه داعش:90
4-16 نظام اداری داعش:90
4-17 حمله به داعش در خاک عراق90
فصل پنجم92
نتیجه گیری92
5-1 مقدمه:93
1-1 مقدمه:
گروه داعش موسوم به(دولت اسلامی شام و عراق)، در حال حاضر فعال¬ترین و تندروترین گروه‌ تکفیری فعال در مناطق سوریه و عراق به¬شمار می¬رود. این سازمان تروریستی با ترکیبی از نیروهای سلفی، وهابی و بعثی از حمایت آشکار و پنهان برخی از کشورها برخوردار است. گروه تکفیری داعش، ابتدا با شعار حمایت از حقوق مردم اهل سنت سوریه، با دولت این کشور وارد جنگ شد اما به دلایل شکست¬های پیاپی از ارتش سوریه، از دست دادن شهرها و نقاط استراتژیک تحت تصرف و نتایج انتخابات¬های مردمی در کشورهای عراق، افغانستان با پشتیبانی اطلاعاتی و تسلیحاتی برخی از کشورها، تهاجم گسترده¬ای را علیه کشور عراق آغاز و برخی از شهرها و مناطق مهم این کشور را تصرف کرد.
دولت خلافت اسلامی که پیش از این به نام دولت اسلامی در عراق وشام شناخته می‌شد همچنان به صورت اختصاری به عنوان (داعش) نامیده می شود. داعش یک گروه مسلح سلفی ـ جهادی تکفیری است که هدف اصلی خود را بازگرداندن خلافت اسلامی در کشورهای اسلامی اعلام کرده است. بر این اساس هدف این پژوهش بررسی زمینه های شکل گیری این گروه تروریستی بین سالهای 2010 تا 2014 می باشد.
2-1 بیان مسئله
گسترش عملیات ‏های جنایتکارانه ‏ی گروه تروریستی «داعش» در کشور عراق و تصرف دو شهر مهم آن، «موصل» و «تکریت» در 10 ژوئن 2014 به بحرانی بزرگ در عراق و نیز در سطح منطقه مبدّل شده است. این گروه پس از تصرف دو شهر مهم عراق، استان‏های صلاح الدین، الانبار، دیالی و بخش های دیگری از مناطق غرب، شمال غربی و مرکز عراق را به اشغال خود درآوردند. گروه داعش با اعلام دولت اسلامی با مرکزیت موصل، درصدد گسترش آن در پهنه تاریخی خلافت عباسی است. قدرت یابی داعش در عراق در حالی که این گروه نتوانست دایره ‏ی نفوذش را در سوریه گسترش دهد نیازمند بررسی و شناخت بیش­ تری است. شناخت ماهیت و سرشت این گروه ‏ها و نحوه ‏ی قدرت گرفت ن­شان که مؤثر بر تداوم حضورشان در عراق است از مواردی است که در این نوشتار به آن می پردازیم.
گروه داعش از بی رحم ­ترین تروریست‏ های حاضر در سوریه و عراق تشکیل شده اند. فیلم‌ ها و تصاویر منتشر شده از جنایت ‏های این گروه تروریستی موجب شد که حامیان آن ها مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی ‌کنند. در این خصوص ایمن الظواهری مرد شماره دو القاعده، خیلی پیش ‏تر یعنی در سال 2005 در نامه ای به زرقاوی استراتژی و تاکتیک ‏های او را با این استدلال زیر سوال برد که اعمال خشونت در مقابل غیرنظامیان شیعی، نهادهای مذهبی و کشتار مردم می تواند حمایت مردم عراق از القاعده و به صورت وسیع ‏تر از «مقاومت سنی» را تضعیف کند.
گستردگی کمک ‌های مالی، تسلیحاتی و پشتیبانی که با آغاز جنگ در سوریه برای نیروهای معارض فراهم شده است منازعات را میان گروه های مسلح برای کسب سلطه و افزایش سهم از حمایت ها تشدید نموده است. با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌ های مسلح از داعش، کمک­ ها و منابع حمایتی همچنان به دست آن ‏ها می ‌رسد. این کمک‏ ها در قالب حمایت های مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی کشورهایی مانند عربستان، قطر، ترکیه و رژیم صهیونیستی به همراه چند کشور غربی، همچون آمریکا و فرانسه تأمین می شود. پس از حوادث سوریه و الانبار، داعش از توان مالی بالایی برخوردار شده است، که محورهای این قدرت مالی را چاه‏های نفتی شرق سوریه، صدقات، اعانات کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا تشکیل می دهند.
اکنون و با توجه به مقدمه ای که شرح آن رفت، به طرح سوال اصلی و فرضیه اصلی پژوهش حاضر می پردازم:
3-1 سوال اصلی:
علل شکل گیری گروه تروریستی داعش بین سالهای 2010 تا 2014 در عراق چیست ؟
1-4 فرضیه اصلی:
وجود ریشه های بنیاد گرایی و افراط گرایی در منطقه، رویکرد دوگانه ایالات متحده نسبت به گروه تروریستی داعش و سلف آن القاعده، رویکرد دوگانه قدرت های منطقه ای از جمله قطر، عربستان و ترکیه و بقایای حکومت میلیتاریستی صدام حسین بر عراق از اصلی ترین علل به وجود آمدن گروه تروریستی داعش در عراق می باشند.
1-4 متغیرها:
متغیر مستقل: علل شکل داعش
متغیر وابسته: وجود ریشه های بنیاد گرایی و افراط گرایی در منطقه، رویکرد دوگانه ایالات متحده نسبت به گروه تروریستی داعش و سلف آن القاعده، رویکرد دوگانه قدرت های منطقه ای از جمله قطر، عربستان و ترکیه و بقایای حکومت میلیتاریستی صدام حسین
1-5 سوالات فرعی:
1)رویکرد ایالات متحده نسبت به گروه تروریستی داعش چگونه قابل توضیح است؟
2)رویکرد کشورهای منطقه عراق از جمله ایران، عربستان و ترکیه نسبت به گروه داعش چیست؟
1-6 هدف پژوهش ، اهمیت و ضرورت آن:
با توجه به همسایگی دو کشور عراق و عراق و شباهت های بسیاری( اعم از فرهنگی-مذهبی-اقتصادی و … ) که میان این دو کشور وجود دارد، و موقعیت حساس این دو کشور، تحولات منطقه ای و ظهور گروه تروریستی داعش با امنیت ایران اسلامی ارتباط تنگاتنگ داشته و لازم است مسئولین کشوری و لشگری در جریان چرایی ظهور این گروه تروریستی قرار بگیرند.
1-7 پیشینه تحقیق:
کتاب دوم ((کالبد شکافی انقلاب های معاصر در جهان عرب))نوشته دکتر سید امیر نیاکوئی است. نویسنده در این کتاب با بررسی ماهیت و مدل تحولات اخیر در جهان عرب و ریشه ها و بسترهایی شکل گیری اعتراضات، بررسی گرایشات و احزاب سیاسی و فکری در بین معترضان و بررسی نتایج این جنبش ها در کشورهای این مناطق و اهمیت ژئوپولتیکی آنها و در پایان تأثیر این تحولات بر کشور ایران فرصتها و چالشهای آن را مورد بررسی قرار می دهد. نویسنده با استفاده از روش جامعه شناسی تاریخی سعی در تحلیل تحولات داشته است.از ویژگیهایی این کتاب این مورد است که هر یک از کشورها به صورت جداگانه مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته اند و نویسنده سعی نداشته با یک الگوی کلی و مشخص به بررسی تمام این کشورها بپردازد.
و همچنین کتاب بیداری اسلامی در نظریه و عمل دکتر اصغر افتخاری این کتاب مجموعه مقالات مختلف از نویسندگان مختلف درباره بیداری اسلامی است در مقاله نخست دکترافتخاری با استفاده از نظریه (ملت قوی، دولت ضعیف) بیداری اسلامی را با رویکرد جامعه شناختی مورد بررسی قرار داده . در مقاله اول دوم افتخاری و روح الامین ابعاد و چارچوب نظری این جنبش ها را روشن می کنند.این کتاب در سه بخش کلی تنظیم شده و بیشتر مسائل ایدئولوژیکی ودین و توان وحدت بخشی آن مورد بررسی قرار گرفته است.از منابع انگلیسی هم که مورد استناد این پایان نامه قرار گرفته می توان به مقاله فرهنگ سیاسی در مصر: ارزشها و هنجارهای سیاسی رأی دهندگان مصری اشاره کرد که توسط مرکز الااهرام بعد از انقلاب 25 ژانویه تهیه شده است. در این مقاله بابررسی آماری سعی شده ارزشها و هنجارهای سیاسی رأی دهندگان بعد از انقلاب مورد سنجش قرار گیرد مسائلی مانند آگاهی سیاسی مردم،اعتماد یا عدم اعتمادشان به نظام سیاسی و در کل سرمایه اجتماعی مصر. از ویژگی های این مقاله آماری بودن و بررسی ارزشها و هنجارهای سیاسی مردم مصر بعد از انقلاب 25 ژانویه است.
با توجه به توضیحات بالا، در این پژوهش محقق سعی دارد، تا با عنایت به ریشه های ظهور گروه تروریستی داعش ، امکان دست یابی به دلایلی را به آزمون بگذارد.
1-8 تعریف مفاهیم:
1-8-1 گروه تروریستی داعش:
نحوه پیدایش داعش
گروه “دولت اسلامی در عراق” در 15 اکتبر 2006 و پس از نشست شماری از گروه‌های مسلح در عراق شکل گرفت. در این نشست “ابوعمر البغدادی” به عنوان سرکرده آن تعیین شد. (BBC. 4 January 2014)
این گروه از زمان تشکیل در سال 2006 عملیات و حملات تروریستی بسیار را در عراق برعهده گرفت. پس از هلاکت “ابوعمر البغدادی” در 19/4/2010 “ابوبکر البغدادی” به عنوان جایگزین وی معرفی شد. با روی کار آمدن ابوبکر البغدادی، دامنه عملیات و حملات این گروه تروریستی وسعت گرفت و همزمان با آغاز بحران در عراق، عناصر این گروه در عراق نیز فعال شدند. (BBC. 4 January 2014)
* تشکیل “جبهه النصره” در عراق
گروه “جبهه النصره لاهل الشام” در اواخر سال 2011 و با آغاز بحران و جنگ در عراق به عنوان شاخه گروه “دولت اسلامی در عراق” تشکیل شد و به سرعت به یکی از گروه‌های مطرح در این عرصه تبدیل گشت.( weaselzippers.us. 11 June 2014)
سرانجام در 9/04/2013 ابوبکر البغدادی سرکرده “دولت اسلامی در عراق” در پیامی صوتی ادغام جبهه النصره و “دولت اسلامی در عراق” را اعلام کرد تا بدین ترتیب گروه “دولت اسلامی در عراق و شام” شکل بگیرد. ( weaselzippers.us. 11 June 2014)
عناصر “داعش” از اواخر دسامبر 2013 و اوایل سال 2014 و با آغاز عملیات نیرهای ارتش عراق برای پاکسازی الانبار، وارد شهر فلوجه در این استان شدند.
* هدف از تأسیس داعش
پس از تشکیل گروه “توحید و جهاد” به سرکردگی “ابومصعب الزرقاوی” در سال 2004 و بیعت او با “اسامه بن لادن” سرکرده سابق “القاعده”، این گروه به شاخه سازمان القاعده در عراق تبدیل شد. ( weaselzippers.us. 11 June 2014)
این گروه با گسترش عملیات خود به یکی از قدرتمندترین گروه‌های تروریستی در عراق تبدیل شد، تا اینکه الزرقاوی در سال 2006 در اظهاراتی ضبط شده به صورت مصور از تشکیل “شورای مجاهدین” به سرکردگی “عبدالله رشید البغدادی” خبر داد. (The Guardian (London). 22 July 2013)
پس از هلاکت زرقاوی در سال 2006 “ابوحمزه المهاجر” به عنوان سرکرده این گروه تعیین شد. در پایان آن سال نیز گروه “دولت اسلامی عراق” به ریاست “ابوعمر البغدادی” تشکیل شد.
در19/04/2010 نیروهای مشترک عراقی و آمریکایی در عملیاتی در منطقه “الثرثار” منزلی را که “ابوعمر البغدادی” و “ابوحمزه المهاجر” در آن پناه گرفته بودند، هدف قرار دادند. با شدت گرفتن تبادل آتش، جنگنده‌ها آن منزل را بمباران کردند که در نتیجه آن این دو تروریست از پای در آمدند. (The Guardian (London). 22 July 2013)
اجساد این دو تروریست در معرض دید عموم گذاشته شد. یک هفته بعد این گروه در بیانیه‌ای در اینترنت به هلاکت این دو تروریست اذعان کرد و پس از حدو 10 روز “ابوبکر البغدادی” به عنوان جانشین و سرکرده جدید تعیین شد. “الناصر لدین الله سلیمان” نیز به عنوان وزیر جنگ معرفی شد. (The Guardian (London). 22 July 2013)
مناطق حضور عناصر “داعش”
داعش در عراق
عراق
عناصر داعش در مناطق محدودی از برخی استانهای عراق به ویژه استان “الانبار” حضور دارند و عملیات تروریستی در کل عراق را پوشش می دهند. بر اساس گزارشها و آمار منتشر شده، داعش در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۴۰۰ خانه را در عراق منفجر و ویران کرد. طی این حملات ۱۹۹۶ نفر کشته و ۳۰۲۱ نفر زخمی شدند. عناصر داعش در 20 خرداد 93 در اقدامی بی سابقه به موصل مرکز استان نینوا یورش برده و ظرف چند ساعت این شهر را تصرف کردند. آنان همچنین چند روستا در صلاح الدین را تحت کنترل خود در آوردند. سلاح ها و مهمات و تجهیزات کشف شده از عناصر داعش بیانگر گستردگی حمایت های خارجی از این گروه تروریستی در عراق است. دولت عراق بارها عربستان را به حمایت از این تروریستها در عراق متهم کرده است. (The Guardian (London). 22 July 2013)
نحوه ورود عناصر داعش به سوريه و محل استقرار آنها
عراق
عناصر داعش در عراق در مناطقی از استانهای “رقه”، “حلب”، “حومه لاذقیه”، “ریف دمشق”، “دیرالزور”، “حمص”، “حماه”، “حسکه” و “ادلب” پراکنده هستند و در برخی از این مناطق نیز کنترل کامل را به دست گرفته‌اند. تصمیم این گروه تروریستی برای تحت کنترل در آوردن دیگر گروه های مسلح در عراق به درگیریهای خونباری میان این گروه های تروریستی منجر شده است. (The Guardian (London). 22 July 2013)
* اختلاف داعش و جبهه النصره از کجا شروع شد
با آغاز اختلافات و درگیری‌ها بین عناصر جبهه النصره و داعش در عراق، سرانجام “ایمن الظواهری” سرکرده القاعده تصمیم “ابوبکر البغدادی” رئیس گروه دولت اسلامی در عراق برای ادغام گروه خود با جبهه النصره را لغو کرد.( AFP. 4 January 2014)
الظواهری تأکید کرد که فعالیتهای “دولت اسلامی در عراق” فقط به عراق منحصر شود.ولی این موضوع برای سرکرده داعش خوشایند نبود، به صورتیکه البغدادی، در نواری صوتی اعلام کرد که با درخواست ایمن الظواهری، برای لغو گروه داعش و جدایی از جبهه النصره، مخالف است. ( AFP. 4 January 2014)
وی گفت: “گروه دولت اسلامی عراق و شام تا زمانی که نبض ما می‌زند و خون در رگ‌هایمان جاریست باقی خواهد ماند و ما حاضر به عقب نشینی و چانه زدن نیست.” ( AFP. 4 January 2014)
* حامیان داعش چه کسانی هستند
عناصر گروه داعش مانند “جبهه النصره” از بی رحم ترین تروریستهای حاضر در عراق و عراق هستند. فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از جنایتهای این گروه تروریستی موجب شد که حامیان گروه‌های مسلح در عراق مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی‌کنند. حتی برخی گروه‌ها نیز برای افزایش دریافت حمایتهای بین المللی خود را مخالف این گروه جلوه داده و با داعش وارد جنگ شده‌اند
با توجه به گستردگی کمک‌های مالی، تسلیحاتی و لجستیکی که با آغاز جنگ در عراق به این کشور سرازیر شده است؛ تلاش گروه‌های مسلح به ویژه داعش برای دستیابی هرچه بیشتر به این کمکها و سلطه بر گروه‌های دیگر شدت گرفت که این امر موجب آغاز جنگ و درگیری گروه‌های مسلح با یکدیگر شد.
اما با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در عراق شده است.
تابعیت و هویت اعضای داعش پس از کشف اجساد و یا دستگیری اعضای این گروه تروریستی نشان می دهد که بیشتر این تروریستها با همکاری برخی طرفهای منطقه ای از عربستان، لیبی، یمن و چند کشور دیگر جمع آوری و سازماندهی شده اند.
سلاح و مهمات و تجهیزات این گروه نیز بیانگر حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی طرفهای منطقه‌ای مانند عربستان و قطر از این گروه تروریستی است.
* فرماندهی و تشکیلات
گروه داعش یک ساختار سازمانی دارد که متشکل از امرای مناطق و مجالس “شورای مجاهدین” و فرماندهان عملیاتی است اما این امور سازمانی و تشکیلاتی به طور کاملا محرمانه است و برخی پژوهشگران امور سیاسی اشاره می کنند که فرماندهان داعش در عراق از امرای شبکه القاعده در عراق دنباله روی می کنند. ( AFP. 4 January 2014)
حامیان داعش چه کسانی هستند؟
عناصر گروه داعش مانند “جبهه النصره” از بی رحم ترین تروریستهای حاضر در عراق و عراق هستند. فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از جنایتهای این گروه تروریستی موجب شد که حامیان گروه‌های مسلح در عراق مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی‌کنند. حتی برخی گروه‌ها نیز برای افزایش دریافت حمایتهای بین المللی خود را مخالف این گروه جلوه داده و با داعش وارد جنگ شده‌اند.
با توجه به گستردگی کمک‌های مالی، تسلیحاتی و لجستیکی که با آغاز جنگ در عراق به این کشور سرازیر شده است؛ تلاش گروه‌های مسلح به ویژه داعش برای دستیابی هرچه بیشتر به این کمکها و سلطه بر گروه‌های دیگر شدت گرفت که این امر موجب آغاز جنگ و درگیری گروه‌های مسلح با یکدیگر شد.
اما با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در عراق شده است.
تابعیت و هویت اعضای داعش پس از کشف اجساد و یا دستگیری اعضای این گروه تروریستی نشان می دهد که بیشتر این تروریستها با همکاری برخی طرفهای منطقه ای از عربستان، لیبی، یمن و چند کشور دیگر جمع آوری و سازماندهی شده اند.
سلاح و مهمات و تجهیزات این گروه نیز بیانگر حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی طرفهای منطقه‌ای مانند عربستان و قطر از این گروه تروریستی است.
حمله به موصل ختم نخواهد شد
در همین رابطه “محمد ابو کلل”، سخنگوی ائتلاف شهروند در صفحه فیسبوک خود درباره حمله اخیر داعش به موصل نوشت: کار در موصل تمام نمی شود. داعش می خواهد موصل را به پایگاهی برای حمله به دیگر شهرهای عراق تبدیل کند. نیروهای داعش در حال ترک عراق و انتقال به عراق هستند تا از حکومت عراق به دلیل این که از بشار اسد حمایت کرد و با محنت های مردم عراق هم دلی کرد، انتقام بگیرند. سناریوی عراق می رود تا در عراق تکرار شود با این تفاوت که شهرهای بزرگی در اندازه موصل در عراق ظرف چند ساعت سقوط نکردند بلکه ماه ها طول کشیدند تا از کنترل دولت خارج شوند.
“احمد خلف”، استاندار الانبار، می گوید نیروهای داعش به واسطه هم مرز بودن الانبار با عراق آزادانه در خاک دو طرف در رفت و آمد هستند به گونه ای که می توان گفت تقریبا ٨٠ درصد نیروهای داعش از عراق وارد عراق می شوند.
نقش پر رنگ عربستان و قطر:
برخورداری از امکانات گسترده نظامی و تسلیحاتی این حقیقت را نشان می دهد که آنها بدون حمایتهای برخی کشورهای منطقه به ویژه عربستان و قطر نمی توانستند به این سرعت به یکی از خطرناک ترین و قدرتمندترین گروههای تروریستی تکفیری تبدیل شوند، نکته ای که بارها در سخنان مقامات بلندپایه عراق به ویژه نوری المالکی نخست وزیر عراق مورد تاکید قرار گرفت که عربستان و قطر از حامیان اصلی تروریسم در عراق هستند که انواع حمایتهای نظامی و مالی را از آنها با هدف پیشبرد اهداف خطرناکشان که شعله ور کردن آتش فتنه مذهبی با هدف تجزیه آن است به عمل می آورند و اگر حمایتهای این کشورها نبود، این تروریستها جایی در عراق نداشتند. ( AFP. 4 January 2014)
1-9 روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:
در پژوهش حاضر با توجه به ماهیت موضوع مورد بررسی و همچنین امکانات در دسترس٬ از سه روش برای گردآوری داده ها و تجزیه و تحلیل آنها استفاده شده است:
1-روش تحلیل رویدادها ( Events Data Analysis )
به کمک این روش، ابتدا اطلاعات مناسبی در مورد سیاستهای اعمالی و نه اعلانی ترکیه و مصر در بخش سیاسی و اقتصادی بدست آورده شد، و با توجه به اینکه تمرکز اصلی پژوهش پیش رو٬ بررسی علل شکل گیری داعش است، این اطلاعات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
2-روش تحلیل داده های ثانوی یا داده های متراکم(Secondary or Aggregate Data Analysis)
در مرحله اول این روش، ابتدا متون مربوط به موضوع جستجو شد٬ و سپس در مرحله بعد، فیش برداری با توجه به طراحی فصول پژوهش انجام شد و در مرحله آخر نیز داده ها تجزیه و تحلیل شدند. در ضمن با مراجعه به سایتهای اینترنتی و آماری ، نظیر سایت سازمان همکاری و توسعه ، آمارهای مرتبط با موضوع پژوهش جستجو شده، و اطلاعات لازم، گردآوری و تحلیل شد. ( لازم به توضیح است، که این روش، روش اصلی به کار گرفته شده در انجام این پژوهش می باشد.)
3-روش تحلیل محتوا(Content Analysis)
با استفاده از این روش٬ به تحلیل محتوای اظهارات مقامات ، سران تروریست ها در دهه اخیر در رابطه با اصول این شبکه تروریستی می پردازیم، تا از این راه بتوانیم با گفتمان غالب هر کدام از آنها و اولویت های آنها در سیاست های خود( بویژه سیاست های اصلی) آشنایی پیدا کنیم. بنابراین، این روش می تواند روش مناسبی برای دستیابی به داده ها و تجزیه و تحلیل آنها باشد.
1-10 موانع پیش روی تحقیق:
در مسیر انجام تحقیق حاضر موانع متعددی وجود داشتند، موانعی که بدون تردید، در صورت نبود آنها بر کیفیت کار و ارزش علمی مطلب افزوده می شد. در یک بررسی کلی، مهم ترین این موانع را می توان در دو مورد زیر خلاصه کرد:
1)نداشتن دسترسی در داخل کشور به برخی از مهم ترین کتاب های نوشته شده در این حوزه؛
2)نبود امکان گفت و گو با مسئولان اجرایی کشورهای عراق و عراق و آشنا شدن با نگاه هر کدام از آنها به روند حوادث و اولویت های توسعه ای آنها؛
فصل دوم:
ادبیات نظری تروریسم
2-1 مقدمه:
تروریسم پدیده جدیدی نیست. تاریخ مملو از اقدامات تروریستی است که حیات بی¬گناهان زیادی را سلب یا تهدید کرده است؛ افراد زیادی را از اولین حق خود، یعنی حق حیات و صیانت نفس محروم ساخته، روابط دوستانه میان دولت را در معرض خطر قرار داده و تمامیت ارضی و امنیت دولت¬ها را به مخاطره افکنده است. همچنین نوآوری¬های فنی، موجب تحول در ماهیت و شیوه¬ها و اشکال تروریسم شده است و تروریست¬ها روز به روز از سلاح¬های پیشرفته¬تر و پیچیده¬تری استفاده می¬کنند. هر چند تروریسم از دوران گذشته وجود داشته، اما امروزه خطر تروریسم بیش از هر زمان دیگری موجب نگرانی دولت¬ها شده و تعداد حملات تروریستی نیز افزایش یافته است.
اما امروزه آفت جدی مبارزه با تروریسم، تلاش محافل غرب و بویژه صهیونیست ها در جهت معرفی مسلمان ها به عنوان تنها تروریستهای جهان و مترادف دانستن اسلام با تروریسم است.تلاشی که شبکه گسترده رسانه های غربی نیز از آن به شدت حمایت می کند. در حقیقت، این جریان تلاش دارد تا با منحرف کردن ذهن افکار عمومی جهان به سمت مسلمان ها و ارائه تصویری خشن از اسلام و مسلمانی، سرپوشی بر نیات پلید و فعالیتهای تروریستی طرفداران خود بگذارد . دریک بررسی دقیق به روشنی قابل مشاهده است که مسلمانان قربانیان اصلی فعالیتهای تروریستی گروه های افراط گرای غربی و بطور مشخص گروه های وابسته به جریان مسیحیت صهیونیستی بوده اند. در این فصل ادبیان نظری حول تروریستم و دلایل به وجود آمدن گروههای تروریستی مورد واکاوی و تدقیق قرار می گیرد.
تروریسم چیست؟ چه کسانی تروریست هستند ؟ آنها(تروریستها) از کجا می آیند و از بکار بردن خشونت عریان چه هدفی را جستجو می کنند؟ اینها پرسشهایی هستند که ذهن پرسشگر به دنبال مواجهه با پدیده تروریسم با آن ها روبرو می شود. برای پاسخ دادن به این پرسشها ابتدا می بایستی به سراغ واژه تهدید برویم . اینکه تصور و یا درک ما از تهدید چیست و اینکه آیا این درک٬ برخاسته از پیش انگاره های ذهنی ما بوده یا متاثر از شکل گیری یک گفتمان درونی میان فضای ذهن با فضای زیست ( آزمون ذهنیتها در بستر واقعیات) می باشد. برای توضیح بیشتر٬ می بایستی یک گام دیگر به عقب برگردیم و ابتدا تکلیف خود را با موضوع امنیت روشن کنیم . اینکه ما امنیت را عینی می بینیم یا ذهنی و سخت افزاری یا نرم افزاری٬ بر تصور ما از تهدید و متعاقب آن درک ما از پدیده تروریسم تاثیر می گذارد . تروریسم از نگاه آرمانگرایان٬ چونان عارضه ای است که می بایستی درمان شود و واقعگرایان آن را شروع نبردی جدید در میدانی جدید می دانند. رفتارگرایان ( مدرن ها) نیز بر تجزیه و تحلیل رفتار تروریستی و یافتن ریشه های چنین رفتاری تاکید دارند .
برخی انواع مشخصی از اعمال را تروریسم دانسته و معتقدند برای شناسایی تروریسم باید به مصادیق آن رجوع کرد. کنوانسیون استراسبورگ (1997) این شیوه را مناسب دیده و از آن استفاده کرده است. این کنوانسیون گرچه حاوی تعریف مشخصی از تروریسم نیست، اما در بخش اول آن فهرستی از اعمال تروریستی ارائه گردیده است.کنوانسیون مذکور تروریسم را این گونه تعریف می¬کند: «هرکس به قصد ارعاب و هراساندن مردم به استفاده از بمب، مین و هر وسایل آتش¬زا یا مواد منفجره، سلاح گرم یا دیگر وسایل تخریب¬کننده و مهلک، علیه افراد یا اموال بپردازد، یا مبادرت به شیوع بیماری¬های مسری انسانی، حیوانی یا دیگر امراض نماید یا در صدد ایجاد یا شیوع آنها باشد و نیز هر گونه اخلال یا تلاش برای اخلال در خدمات عمومی یا عام المنفعه، به عنوان مرتکب جرم تروریستی شناخته می¬شود.» (بقایی هامانه، 1381: 58)
تروریسم پدیده جدیدی نیست. تاریخ مملو از اقدامات تروریستی است که افراد زیادی را از اولین حق خود، یعنی حق حیات و صیانت نفس محروم ساخته، روابط دوستانه میان دولت ها را در معرض خطر قرار داده و تمامیت ارضی و امنیت دولت را به مخاطره افکنده است. همچنین نوآوری های فنی، موجب تحول در ماهیت، شیوه ها و اشکال تروریسم شده و تروریست ها روز به روز از سلاح های پیشرفته تر و پیچیده تری استفاده می کنند. هر چند از تروریسم از دوران گذشته وجود داشته، اما امروزه خطر تروریسم بیش از هر زمان دیگری موجب نگرانی دولت ها شده و تعداد حملات تروریستی نیز افزایش یافته است.(ر.ک. جدول1) گروه های تروریستی نیز توانسته اند خود را با شرایط جدید وفق دهند. تروریسم همچنین به مثابه طاعون عصر ما، به یکی از مهم ترین موانع جدی در راستای دست یابی بشر به صلح و امنیت تبدیل شده است. تروریسم غالبا به شکل سازمان یافته و معمولا فرا ملی انجام می شود، خطرات آن بسیار بیشتر از جرایم انفرادی است و مبارزه با آن نیزنیازمند همکاری موثر کلیه کشوره است.( مستقیمی، قادری، کنگاوری،252:1390)
جدول شماره 1-حوادث تروریستی بین المللی، به تفکیک مناطق در فاصله سال های 2006-1991

قاره
سالآفریقاآسیااروپای شرقیآمریکای لاتیناروپاخاورمیانه آمریکای شمالیمجموع199113431012212610244201992332078170592272199357261947556532721994852221555173331019954821182211839026619963942134058442238199716332040222713171199822223115373401611999211087592021252000914115382901062001831516241183205200285914202417312982003155252439142027720047501212262880395200510548152020313112006195514151470241 Source: (Lutz, 2008:42)
از دید ژاک بورین، تروریسم نوعی اخاذی سیاسی است و تروریست ها هم مانند سایر کنشگران می کوشند با تحمل کمترین هزینه ممکن به اهداف خود دست یابند. واقعیت این است که تروریسم به مثابه یک پدیه اجتماعی همواره وجود داشته و در هر اجتماعی با آن به عنوان یک آسیب یا انحراف مبارزه شده است. پدیده تروریسم به لحاظ کمی و کیفی در سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته است.(حاجیانی،16:1389)
الکس اشمید نیز معتقد است تروریسم روش الهام گرفته از اقدام خشونت آمیزی است که توسط گروه های منفرد مخفی یا عوامل دولتی به دفعات و برای دلایل شخصی، جنایی یا سیاسی به کار گرفته می شود. آن هم در جایی که بر خلاف ترور اهداف اولیه و مستقیم خشونت، اهداف اصلی نیستند. اهداف انسانی اولیه خشونت، عموما تصادفی انتخاب می شوند یا انتخاب بخشی از جمعیت هدف هستند و مانند مولدان پیام کار می کنند.
اصولا واژه تروریسم از ریشه لاتین آن یعنی Terrere به معنای ترساندن و وحشت است و در عربی از لغت ارهاب برای معادل آن استفاده می¬شود. برای نخستین بار در سال 105 قبل از میلاد در امپراتوری روم، وضعیت ” ترور کیمبریکوس” اعلام شده که به منزله نوعی وضعیت اضطراری همراه با وحشت در واکنش به حملات قوم کیمبری بود. در سپتامبر 1973 نیز مجمع ملی فرانسه، رسما اعلام کرد: «نظم کنونی مبتنی بر ترور است». انقلابیون تندروی فرانسوی یا ژاکوبن¬های دست راستی، واژه ترور را با برداشتی مثبت برای توضیح نحوه برخورد خود با مخالفان به کار می¬بردند. در آن زمان منظور از دوره ترور یا وحشت، فرازی از انقلاب فرانسه بود که تقریبا از مارس 1793 تا ژوئیه 1794 را دربرمی¬گرفت. پس از این دوره و به ویژه پس از فاجعه نهم ترمیدور، واژه ترور بار منفی یافت. واژه تروریسم برای نخستین بار در فرهنگ¬های لغات انگلیسی زبان در سال 1798 درج شد و در مقابل آن چنین آورده شده بود: «استفاده سیستماتیک از ترور به منزله نوعی سیاست.» (پورسعید، 1388: 147-146)
در مجمع ملی انقلابیون فرانسه، ترور به عنوان یک قانون به تصویب رسید و در سال 1793 در حمله موسوم به «ترور اول» بیش از 20 هزار نفر از جمله تعداد زیادی روحانی مسیحی و هوادار سلطنت در سراسر کشور کشته شدند. بعدها واژه تروریسم معنایی گسترده¬تر یافت و در فرهنگ¬های لغت، معادل نظام وحشت و ترور تعریف شد. در دوران اخیر، واژه تروریسم در چنان معانی متفاوت و متعددی به کار رفته که تقریبا بی¬معنا شده است و هر گونه اقدام خشونت بار– و نه تنها اقدام خشونت بار سیاسی – را در برمی¬گیرد. ( لیمن و پاتر، 1382: 20)
در فرهنگ انگلیسی آکسفورد نیز به این موضوع اشاره شده است و این واژه را اولین بار ویلیام فیتز پاتریک در سال 1866 مورد استفاده قرار داد. وی مفهوم تروریسم را این گونه مطرح می¬کند: «کسی که برای اشاعه نظرش از یک نظام وحشت و ارعاب استفاده می¬کند». در اصطلاح، تروریسم عبارت است از اشاعه و گسترش فلسفه سیاسی مخالف در یک دمکراسی و نوع خاصی از درگیری ایدئولوژیک بر سر تصاحب اقتدار و حاکمیت. ( رایش، 1381 : 123) تروریسم در ساختار مفهومی کنونی اندیشه¬ای دوگانه است. گاهی برخی گروه¬ها و افراد بر پایه اندیشه پیکار با دولت¬ها یا افراد زورگو به خشونت روی می¬آورند که تروریسم در این جا همان پیکار در راه آزادی است و گاه دولت¬ها و کسانی که دارای قدرت هستند به بهانه مبارزه با تروریسم می¬کوشند هر بازدارنده یا دشمنی را از سر راه بردارند. (عالی پور، 1389 :120) البته باید به این نکته مهم اشاره کرد که مفهوم و پدیده تروریسم به ویژه شکل نظام¬مند آن در سده¬های گذشته در اصل در اروپا شکل گرفته است. اروپا کانون شدیدترین نوع تروریسم در شکل¬های گوناگون در سه قرن گذشته به ویژه پس از انقلاب فرانسه بوده است. طیف تروریست¬های بومی اروپا بیشتر در برگیرنده گروه¬های عقیدتی چپ و یا قوم گرا بود. سازمان¬هایی همچون اقدام مستقیم در فرانسه، ارتش سرخ در آلمان و بریگاد سرخ در ایتالیا در میان این گروه¬های عقیدتی قرار داشتند.
البته مفهوم تروریسم پس از پایان جنگ سرد و به ویژه پس از یازده سپتامبر 2001 به صورت ابزاری در دست ایالات متحده و دولت¬های هم پیمان این کشور در آمد تا از یک سو با توجه به مبهم بودن مفهوم آن از این حربه در جهت تامین منافع خود بهره بگیرند و از سوی دیگر بسیاری از نیروهای خواهان تغییر در نظام حاکم بر سیاست و عرصه روابط بین الملل را با این مفهوم پیوند دهند. ( پیروزان، 1388: 80) البته در این میان قدرت¬های بزرگ به ویژه آمریکا رفتار و برخورد دو گانه¬ای داشته¬اند. در همین راستا، استفان سگالر در کتاب خود با عنوان ارتش¬های نامرئی می نویسد:
“ما دشمنان خود را به انجام تروریسم محکوم می¬کنیم، اما زمانی که همین اقدامات از سوی دوستان یا شرکای ما انجام شود، این قبیل اقدامات را به عنوان مبارزه با حکومت¬های توتالیر و سرکوب گر توجیه می¬کنیم.”(Segaller, 1987:20)
در واقع، پایان جنگ سرد به عنوان نقطه عطفی در تحول تروریسم مدرن محسوب می¬شود و قرائت متعارف و مرسوم از تروریسم پس از این دوره بر دو تغییر عمده تاکید می¬کند: تنزل جایگاه و نقش دولت،که درواقع اشاره به افزایش نقش بازیگران غیر دولتی در روابط بین الملل دارد؛ و دوم اشکال بشردوستانه حمایت. باید به این دو روند، تغییر سومی را نیز افزود و آن جهانی شدن تروریسم و جرایم سازمان یافته است که این موضوع خود نگرانی¬هایی را در خصوص صیانت از حقوق بنیادین بشر ایجاد کرده است. ( مستقیمی، قادری کنگاوری، 1390 :252)
2-2-تروریسم و تعاریف آن
اساس همه تلاش¬های اولیه در برخورد با مشکل تروریسم این است که آیا مفهوم تروریسم را «باید» و «می¬توان» تعریف کرد یا خیر. برخی معتقدند بدون ارائه تعریف مشخص و وحدت نظری، می-توان به وحدت عملی علیه تروریسم دست یافت. در مقابل نیز دیدگاه دیگری وجود دارد که بر وحدت نظری در باب تروریسم تاکید کرده و معتقد است تنها با معیاری واحد که عناصر اساسی تعریف این اصطلاح را مشخص سازد، می¬توان به برخورد با تروریسم پرداخت.
تعاریف بسیاری برای تروریسم ارائه شده که بخشی از آن به دلیل اختلافاتی است که همواره میان مفسرین و تحلیل¬گران وجود داشته است. دلیل دیگر وجود تعدد تعاریف در این حوزه، از این امر نشات می¬گیرد که برخی صاحب¬نظران به دنبال جدا کردن و مستثنی ساختن برخی گروه¬های مورد حمایت خود و یا قرار دادن نام برخی دیگر در زمره گروه¬های تروریستی هستند که به دلیل تامین منافع خاص خود تمایل فراوانی به متهم نشان دادن آنها دارند. در واقع می¬توان گفت دشواری تعریف تروریسم تا حدودی از آنجا سرچشمه می¬گیرد که تنها یک نوع تروریسم وجود ندارد، بلکه گونه¬های مختلفی از آن وجود داشته که اغلب ویژگی¬های مشترک چندانی با هم ندارند. تعریفی کاربردی از تروریسم می¬تواند این باشد که این پدیده ابزاری است در اختیار گروه¬های مختلف. این تعریف شامل شش جزء اصلی است:
1.اعمال خشونت یا تهدید به خشونت؛ 2. توسط یک گروه سازمان یافته صورت می¬پذیرد؛ 3. برای تحقق اهداف سیاسی انجام می¬شود؛ 4. خشونت علیه هدفی هدایت می¬شود که معمولا غیرنظامیان بی¬گناه هستند؛ 5. یک حکومت چه مستحق خشونت باشد چه نباشد، عمل صورت گرفته یک عمل تروریستی نامیده می¬شود؛ و 6. تروریسم، سلاح افراد ضعیف است. (Lutz and Lutz 2005: 7)
2-3-تعریف مفهومی تروریسم
واژه ترور از ریشه لاتین Turs به معنای ترساندن، ترس و وحشت گرفته شده است. این واژه در تاریخ تحول خود، گاه در توصیف اعمال دولت¬ها، گاه در تعریف اقدامات انقلابی و یا به عنوان روش در مبارزات ضد استعماری و با دو بار معنایی متفاوت مثبت و منفی به کارگرفته شده است. در هر حال، باید توجه داشت در هیچ مقطعی از تاریخ، معنایی جامع از این واژه و یا مصادیق مورد پذیرش بین المللی از آن ارائه نشده است. اصلی¬ترین عامل در ایجاد چنین خلاء مفهومی، دارا بودن ماهیتی ایدئولوژیک است، امری که ارائه تعریفی مورد پذیرش تمامی گروه¬های منتفع را غیر ممکن می¬سازد. موضوع تعریف عناصر تروریسم را نمی¬توان منفک از مرجع تعریف کننده¬ آن دانست. از یک سو، ما با عاملان اقدامات تروریستی مواجهیم که در سطح ملی و بین¬المللی خود را به عنوان مبارزان راه آزادی معرفی می¬کنند. از سوی دیگر، دولت¬ها با تعریفی خاص از تروریسم، خواهان اعطای مشروعیت به اعمال سرکوب¬گرانه خود هستند. قربانیان این اقدامات در واقع قربانی نوعی تعارضات ایدئولوژیکی هستند که شاید به هیچ یک از آنها پایبند و معتقد نباشند، اما در حقیقت نگاه ایدئولوژیک عاملان تروریسم به قربانیان و آنچه که فرض می¬شود افراد آماج حملات به آن پایبندند، دارای اهمیت است. (رهامی، علی نژاد، 1390:133) دانشنامه بریتانیکا نیز تروریسم را به معنای کابرد سیستماتیک ارعاب یا خشونت پیش¬بینی ناپذیر علیه حکومت¬ها، مردمان یا افراد برای دست یابی به یک هدف سیاسی مطرح می¬کند. از نظر والتر لاکوئرا تروریسم استفاده نا مشروع از زور به منظور دست¬یابی به هدف سیاسی است در زمانی که اشخاص بی¬گناه هدف قرار می¬گیرند. در تعریف وزارت خارجه آمریکا از تروریسم آمده است: «خشونت آگاهانه و دارای انگیزه مشخص سیاسی علیه اهداف غیر نظامی توسط گروه¬های فروملی یا عوامل زیرزمینی معمولا با هدف تاثیرگذاری بر یک مخاطب خاص». (پژوهشنامه مطالعات تروریسم، 1388: 39-38)
2-4 -شیوه¬ها و اهداف
بیشتر فعالیت¬ها و یا شیوه¬های مورد استفاده تروریست¬ها یکسان است، هر چند آنها در برخی موارد با محدودیت¬هایی نیز مواجه هستند. بمب¬گذاری، آدم¬ربایی، ترور، تصرف ساختمان، هواپیما یا کشتی¬ربایی همواره با گروگان¬گیری نیز همراه بوده است. بمب¬گذاری¬ها معمولا با هدف ایجاد تلفات جانی و یا خسارت به اموال انجام می¬شود. بمب¬گذاری در خودروها به دلیل ایجاد خسارات فراوان، شیوه¬ای پرطرفدار و محبوب در میان تروریست¬ها است. آدم¬ربایی نیز به شیوه¬ای جذاب برای تبلیغ و یا کسب ثروت بادآورده در نزد تروریست¬ها تبدیل شده است. کسب درآمد از طریق آدم¬ربایی یکی از راه¬های تامین منابع مالی تروریست¬ها محسوب می¬شود. در برخی مواقع، گروه¬های تروریستی با آدم-ربایی امتیازات خاصی را از حکومت¬ها مطالبه می¬کنند. حمله و یا آسیب بیشتر متوجه اشخاصی می¬شود که نماینده یک گروه خاص (سیاست¬مداران، پلیس، افراد نظامی، روزنامه¬نگاران) هستند. گاهی هدف، ترور شخص یا اشخاص است. بدون شک، ترور هیچ فردی نمی¬تواند تغییراتی که تروریست¬ها به دنبال آن هستند به وجود آورد اما این گونه اعمال به ترس و وحشت بیشتر منجر می شود. هواپیما¬ربایی و یا گروگان¬گیری در ساختمان (همانند تصرف سفارت ژاپن در پرو در سال 1996) به نوعی بیانگر آسیب-پذیر بودن جامعه بوده و موجب ایجاد شهرت برای تروریست¬ها می شود. حتی در مواقعی که دولت¬ها از دادن امتیاز به تروریست¬ها امتناع می¬ورزند، طرح خواسته¬های تروریست¬ها به طور علنی موجب می-شود نام آنها بیشتر بر سر زبان¬ها بیفتند.
در سناریوی کلاسیک تروریسم، تروریست¬ها به یک قربانی خاص حمله می¬کنند تا پیامی را به گروه هدف انتقال دهند. از این منظر، تروریسم همان گونه که یوجین والتر ادعا می¬کند فرایندی است دارای سه جزء: عملکرد خشونت یا تهدید آن، واکنش احساس به ترس بیش از حد از سوی قربانیانی و وحشتی که به دنبال خشونت و ترس متعاقب آن می¬آید. پس محصول درست فرایند تروریستی حمله فیزیکی به قربانی نیست، بلکه تاثیر روانی بر هدف است. در نتیجه قربانیان باید به دقت انتخاب شوند تا حداکثر تاثیر روانی ممکن بر هدف تضمین شود. این امر، با اتخاذ قربانیانی که دارای نوعی اهمیت نمادین برای موجودیت هدف هستند به دست می¬آید. (صفری، فرشچی، 83:1390)
تروریست¬ها در انتخاب اهداف خود بسیار منعطف بوده و اگر چنانچه از هدفی به شدت محافظت شود به سادگی به سراغ اهداف دیگر می¬روند. اشخاص، ساختمان¬ها و اجتماعات بزرگ صرفا وسیله¬ای برای انتقال پیام تهدید آمیز تروریست¬ها هستند. یافتن اهداف آسیب¬پذیر در جوامع دمکراتیک بسیار ساده¬تر است، زیرا امنیت دولتی در این جوامع در مقایسه با جوامع استبدادی پایین¬تر است. در جوامع دمکراتیک، محدودیت¬هایی برای کنترل و نظارت بر اعمال شهروندان وجود دارد. انجام عملیات تروریستی در این جوامع شهرت بیشتری برای تروریست¬ها به همراه می¬آورد زیرا رسانه¬ها از آزادی عمل بیشتری در انعکاس رویدادها برخوردار هستند. علاوه بر این، تروریست¬های دستگیر شده در دادگاه¬های بی¬طرف مورد محاکمه قرار می¬گیرند. البته این فقط جوامع دمکراتیک نیستند که در معرض حملات تروریستی قرار دارند، بلکه نظام¬های غیر دمکراتیک نیز به¬دلیل وجود فضای مناسب برای رشد گروه¬های تروریستی در برابر حملات تروریستی آسیب¬پذیر هستند.غایت اصلی تروریسم ایجاد جنگ روانی در میان گروه¬های هدف است. تروریست¬ها با هدف قرار دادن افرادی که نماینده گروه بزرگ¬تر محسوب می¬شوند، درگروه هدف ایجاد ترس می¬کنند.(Chalk, 1996:13) این گروه هدف می¬تواند شامل نخبگان، حامیان دولت، اعضای جامعه مذهبی، قومی و یا حتی افراد عادی جامعه باشد.
با توجه به اینکه افراد غیر نظامی در مقایسه با نیروهای امنیتی آسیب¬پذیرتر هستند، بیشتر مورد هدف گروه¬های تروریستی قرار می¬گیرند. کشته و یا زخمی شدن افراد غیرنظامی می¬تواند سطح بالایی از ناامنی در میان گروه¬های بزرگ¬تر بوجود آورد. هر چند برخی بر این باورند که قربانیان تروریسم به¬طور تصادفی انتخاب می¬شوند، اما در حقیقت گروه¬های تروریستی اهداف خود را با دقت و وسواس خاص انتخاب می¬کنند تا در گروه مخاطب تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. در بسیاری از موارد، موضوع استفاده از رسانه برای این گونه تروریسم اهمیت بسزایی پیدا می¬کند، زیرا پوشش رسانه¬ای برای ایجاد ترس و وحشت در میان غیرنظامیان و یا رساندن پیام به گروه هدف بسیار حائز اهمیت است. حتی اگر انتشار خبر اقدام تروریستی نیز محدود باشد، گروه هدف معمولا از وقوع حملات تروریستی اطلاع پیدا می¬کند.
2-5 دلایل بروز تروریسم
دلایل بروز پدیده تروریسم نیز از بسیاری جهات همانند سایر اشکال خشونت های سیاسی (از جمله شورش¬ها، کودتاها، آشوب¬ها و جنگ¬های داخلی) است. افراد یک جامعه وقتی از تحقق اهداف و تغییرات مورد نظر خود مایوس می¬شوند و خود را ناتوان می¬بینند به تدریج رو به خشونت می¬آورند. به باور این افراد و گروه¬ها، جامعه و نظام سیاسی حاکم تبعیض آمیز و ناعادلانه است. آنچه در این میان حائز اهمیت است نوع نگاه و استدلال گروه¬های مخالف است. البته سطوح گسترده استثمار نیز ممکن است به اقدامات خشونت آمیز منجر شود.
به هر حال، چند مولفه در شکل گیری تروریسم تاثیرگذار است. در برخی نظام¬های دمکراتیک به دلیل وجود برخی محدودیت¬ها در خصوص فعالیت نیروهای امنیتی، زمینه و بستر لازم برای بروز تروریسم فراهم می¬شود. محدود بودن فضا برای مشارکت سیاسی و سرکوب گروه¬های مخالف توسط نیروهای دولتی نیز می¬تواند موجب نارضایتی شهروندان شود و آنها را به سوی استفاده از اقدامات خشونت¬آمیز رهنمون کند. البته دولت¬هایی که از نیروهای امنیتی قدرتمندی برخوردار بوده و کنترل شدیدی بر جوامع خود دارند، اغلب مانع فعالیت گروه¬های تروریستی می شوند. به عنوان مثال، مخالفان و حتی مخالفان بالقوه زندانی می¬شوند، مظنونین شکنجه شده، خانواده فعالان مخالف به گروگان گرفته شده و متهمان در دادگاه محکوم می¬شوند؛ البته اگر دادگاهی برگزار شود. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی از نظامی متمرکز و قدرتمند برخوردار بود، فعالیت تروریستی قابل ملاحظه¬ای در آنجا انجام نمی¬شد اما پس از فروپاشی شوروی، دولت¬های بعدی با مشکلات تروریستی فراوانی روبه رو شدند. ناکارآمدی دولت کلمبیا بستر لازم را برای فعالیت برخی گروه¬های چریکی، تروریستی و همچنین کارتل¬های مواد مخدر فراهم کرده است. در لبنان نیز در اواخر قرن بیستم ضعف ساختاری دولت زمینه را برای اقدامات خشونت¬آمیز به¬وجود آورد.
فرایند جهانی شدن نیز در رشد تروریسم تاثیر گذار بوده است. با افزایش سرعت ارتباطات، افراد و گروه¬ها با سهولت بیشتری وارد جوامع محلی می¬شوند. از سوی دیگر، نظام¬های اقتصادی دچار شکاف و از هم گسیختگی شده¬اند و برخی در این میان بازی را به سایر رقبا واگذار کرده¬اند. همچنین، فرهنگ¬های محلی نیز در معرض جهانی شدن قرار گرفته¬اند. می¬توان تروریسم را واکنشی به جهانی شدن نیز دانست. گروه¬های چپ¬گرا در سرتاسرجهان به مقابله با نظام سرمایه¬داری و فعالیت¬های آن پرداخته¬اند. گسترش سکولاریسم نیز موجب از هم گسیختگی و شکاف قومی مذهبی شده است.(Ramakrishna and Tan, 2003:304) هم اکنون بسیاری از گروه¬های مذهبی (مسیحی، یهودی، مسلمان و هندو) در معرض فرهنگ سکولاریسم و مدرنیته قرار گرفته¬اند. گروه¬های راست¬گرا نیز فرهنگ خود را در خطر زوال می¬بینند زیرا با ورود مهاجرین، کارگران خارجی و پناهندگان، فرهنگ خاص آنها نیز وارد این جوامع شده است. نکته جالب اینجاست که همزمان مسلمانان خاورمیانه براین باورند که فرهنگ آنها مورد تهاجم ارزش¬های غربی و اروپایی قرار گرفته و در عین حال، گروه¬های اروپایی نیز گمان می¬کنند مورد هجوم فرهنگ¬ اسلامی مردم خاورمیانه قرار دارند. تروریسمی که از اختلافات قومی نشات گرفته، می¬تواند به نوعی منعکس کننده ورود نیروهای خارجی باشد. باسکی¬ها و ایرلندی¬ها نیز نگران حل شدن زبان و فرهنگ خود در درون هویت قومی بزرگ¬تر هستند. البته پیوند بالقوه دیگری نیز میان دمکراسی و میهن¬پرستی وجود دارد که با جهانی شدنقیمت: تومان

دسته بندی : پایان نامه ارشد

پاسخ دهید